Video düzenleme, kurgu işlemlerinin süreçlerinden biridir. Video düzenleme yazılımı video kaydetmek için de kullanılabilir ama post-prodüksiyonda ham görüntü üzerinde dizayn ve düzenleme yapılması daha yaygındır.

Video dosyası bilgisayarda ya da uygun medya yazılımı olan herhangi bir cihazda görüntülenebilir, video paylaşma sitelerine yüklenebilir, DVD gibi harici medyalarda kullanılabilir.

Video düzenlemesi eskiden video düzenleyici denilen pahalı makineleri gerektirirdi. Şimdi ise video düzenleme yazılımı kişisel bilgisayarlarda veya iş bilgisayarlarında yapılabilmektedir. Tipik video düzenleme yazılımında dosya formatını değiştirecek araçlar, video kesme ve bölümlere ayırma araçları, klip birleştime araçları, sekansları yeniden düzenleme, renk, ışık, kontrast ayarları, görüntüyü çevirme veya kadrajını değiştirme, ses ekleme, geçiş ve özel efek ekleme gibi işlemleri sağlayabilecek araçlar bulunmaktadır.

Popüler Ücretsiz Video Düzenleme Yazılımları

Pek çok kullanıcı video kaydetmek için akıllı telefon ya da dijital kamera kullanmaktadır. Daha sonra bir video düzenleme yazılımı ile görüntüleri kesip üzerine ses eklemektedir. Aşağıdaki video düzenleme yazılımları giriş seviyesinde size videolarınızı düzenlemeye yetecek kadar imkanı sunabilmektedir.

  • Avidemux: basit kesme, filtreleme ve kodlama işlemlerini yapmak için ücretisz video düzenleyici.
  • Machete Video Editor Lite: Basit şekilde video kesmenize olanak sağlar.
  • VirtualDub: Açık kaynak kodlu video capture / işleme / sıkıştırma yazılımı. Avi formatını kullanır.
  • WeVideo: Ücretsiz, online, video düzenleme yazılımı
  • Windows Movie Maker: Halihazırda bulunan resim ve videoları kullanarak basit kurgular yapabileceğiniz video düzenleme yazılımı