Video düzenleme yeni bir eser yaratmak için, varolan video görüntülerini işleyip, onlar üzerinde gerekli efektleri kullanma sürecidir. Düzenleme genellikle post prodüksiyon sürecinin bir parçası olarak kabul edilir.  Post prodüksiyon, Metinlerin hazırlanması, düzenlemesi, renk düzenlemeleri, ses işlemeleri vb. alanlarını kapsamaktadır.

Pek çok kullanıcı post prodüksiyon işlerini tarif etmek için “düzenlemek” terimini kullanıyor, özellikle de profesyonel olmayan durumlarda. Terminoloji konusunda seçici olup olmamak tamamen tercihinize kalmış. Düzenleme fiilini aşağıdaki anlamlarının herhangi birinde kullanabiliriz:

  • Tekrar düzenleme, video kliplerin ya da ses dosyalarının bölümlerini ekleme/çıkarma
  • Renk düzenlemesi uygulama, filtre uygulama ve diğer geliştirme işlemleri
  • Klipler arasında geçiş sağlama(transitions)

Video Düzenlemenin Amaçları

Bir videoyu düzenlemenin çokça sebebi vardır ve düzenlemeye olan yaklaşım istenen sonuca göre şekillenebilir. Başlamadan önce kesinlikle düzenleme hedeflerinizi tanımlamalısınız, bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

İstenmeyen görüntüyü çıkarma

Bu düzenlemedeki en basit ve yaygın görevdir. Böylece bir sürü video kusurlarından ya da istenmeyen parçalarından arındırılarak geliştirilebilir.

En iyi görüntüyü seçme

Kurgu sürecinde asıl ihtiyaçtan çok daha fazla görüntü çekip daha sonra düzenleme aşamasında en güzellerini nihai projeye almak çok yaygındır. Genelde birkaç versiyon çekim yapılır ve düzenlerken en iyilerini seçebilirsiniz.

Bir akış yaratma

Çoğu video bir hikaye anlatma ya da bilgi sağlama amacı taşır. Düzenleme videonun kritik bir adımdır ve video amacına ulaşan bir akışa sahip olmalıdır.

Efektler, grafikler, müzik vs ekleme

Bu genellikle videonun en dikkat çekici kısmıdır. Ekstra öğeler ekleyerek çoğu videoyu geliştirebilirsiniz.

Videonun tarzını, hızını ya da ruh halini değiştirme

İyi bir editörün, bir videoda hoş bir ruh hali oluşturması mümkün olacaktır. Mod müzikleri ve görsel efektler gibi teknikler izleyicilerin tepkilerini etkileyebilir.

Videoya belli bir bakış açısı verme

Video bir bakış açısı için tasarlanabilir, bir mesaj vermek ya da bir gündeme hizmet etmek için video kurgulanabilir.