Film ve video editörü film endüstrisinde çalışan ve oldukça yetenekli, film veya videoları düzenleyen kişidir. Üretimin başarısı veya komple başarısızlığı onların ellerinde yatar. Son ürün oynayan oyuncuların karakteri ve hikayeleriyle uyum içinde birleşen bir proje olmalıdır. Endüstridekilerin çoğu film düzenlemesini fark bile edilmeyen ve yeterince takdir görmeyen bir sanat olarak kabul ediyor. Bazı dublaj filmleri ise “sessiz sanat” olarak adlandırıyor. Film düzenlemenin tarihi ise çok uzun yıllara, Hollywood filmlerinin yayılma dönemine tekabül ediyor. Teknoloji büyüdükçe, iş tanımları ve film düzenlemeleri genişliyor ve video düzenleme alanını da kapsıyor.

Film ve video editörlerinin işleri sayısızdır. Bir video editörü kendini senaryoları anlamak için çalışırken, yönetmenlerle, prodüktörlerle ve film ekibiyle senaryo ve yönetmenin hedefleriyle ilgili işbirliği yaparken bulabilir. Çekim boyunca, film editörü bantları düzenleme amaçlarına göre inceleyecek ve hataları, uzun süren ya da bölümüyle uyuşmayan hikayeleri bulacaktır. Sesleri ve senaryolara uyan müzikleri uygun yerlere yerleştirirken başkalarıyla çalışacaktır.

Film ve video editörleri dijital ekipmanlarla bu görevleri yerine getirir ve bilgisayar yazılımlarıyla yüksek kaliteli ses efektleri yaratırlar. Çeşitli kamera açılarından yapılmış çekimlere bakılır ve en iyileri banta eklenir. Bant, “yönetmenin seçimi” adı verilen nihai versiyona gelinene kadar birkaç kez daha izlenir. İşlem boyunca video editörü, ses ve ışık teknisyenleri, kostüm tasarımcıları, makyaj sanatçıları, aktörler, yönetmen ve diğer editörlerle çalışır. Bir film yapmak gerçekten ekip işidir.

Film ve video editörünün görevleri yıllar boyunca değişti. Filmler siyah ve beyazken, videoyu düzenlemek basitti. Bilgisayar ve gelişen teknolojiyle, film ve video editörünün işi giderek karmaşık bir hal aldı, işin içine ürünü tamamlamak, gerekli elemanları tedarik etmek ve filmleri düzenlemesine yardımcı olmak için bilgisayar grafikleri girdi.

Film ve video editörlerinin patronları genellikle TV istasyonları, kablo şirketleri, film ve video şirketleridir. Başka bir iş sahası da bağımsız stüdyolardır.

Endüstride bu profesyoneller mutlaka takım halinde, başkalarıyla çalışmaya yatkın olmalılar. Takım arkadaşları diğer film editörleri, ses ve ışık teknisyenleri, makyaj ve kostüm artistleri, aktörler, yönetmenler ya da şirket sahipleri olabilir. Bu alanda grup halinde çalışma gerekse de, genellikle işlerinin ana kısmında bağımsız çalıştıklarını görürler.

Film ve video editörleri projeksiyon odalarında, bilgisayar odalarında, montaj laboratuvarlarında videoyu düzenlerken çok fazla yalnız zaman geçirirler. Film endüstrisinde çalışanların çok uzun saatler çalışması gerekebilir, özellikle de film öncesi projeksiyon sırasında. TV stüdyolarında çalışanların iş saatleri ise daha gelenekseldir.