Bu bölümde, hareketli grafiklerden ve video ve görselleri birleştirmeden konuşarak After Effect'in ne olduğunu öğreneceğiz. Bu bölüm daha çok After Effect'te neler yapabiliriz, nasıl kullanabiliriz incelemesi olacak. İlk sorumuz, After Effects nedir ve ne için kullanılır? Bu cevaplaması çok zor bir sorudur, çünkü After Effects bir sürü şey yapabilir. After Effects çok iyi bir video editörü, iyi bir birleştirme uygulaması, hareketli grafik yaratıcısıdır.

Öncelikle hareketli grafiklerin(motion graphics) ne olduklarından bahsedelim. Hareketli grafikler temelde bir grafiğe hareket etme özelliğinin eklenmesidir. Bu çok basit bir açıklama. Böyle olsa da, hareketli grafikleri her yerde görebilirsiniz. Örnek olarak, çoğu televizyon reklamı hareketli grafik olarak düşünülebilir.

a"fter

Hareketli grafikler After Effects'in ana kullanım alanıdır.  Ayrıca birçok elementi bir araya getirip zaman çizelgesi üzerinde animasyon oluşturmaya da yarar.

Resim ve videoları birleştirme işlemi hareketli grafiklerden biraz daha farklıdır. Birleştirme daha çok, ya da genel olarak bir sürü öğeyi tek bir kare içine sığdırmaktır. Hareketli grafik hareketine başladığında, 30 saniyelik bir reklam olduğunu düşünürsek, bir sürü farklı fotoğraf ya da parça geçer. Tüm fotoğrafların bir araya getirilmesiyle o 30 saniyelik reklam oluşur. Hareketli grafik hepsini bir bütün halinde gösterir.

after effects yazı örnekleri

Burada After Effect'te yaratabileceğimiz birkaç hareketli grafik örneği ya da birleştirme çalışması üzerinde duracağız. Böylece bazı normal görüntüleri almak ve çeşitli öğeler eklemek ve görüntülere bakıp değiştirmek için bazı renk düzeltmeleri yapabilirsiniz. Farklı mekan ve zamanlarda elde edilmiş görüntüleri işleyerek bir araya getirebiliriz böylece tek bir yerdeymiş gözükmesini sağlayabiliriz.

after

Örneğin, iyi bir arka planımız, bir de resmimiz ya da bir aktrisin yeşil ekranlı sahnedeki görüntüleri var. After Effect ile yapabileceğimiz ise bu ikisini bir araya getirerek bir kompozisyon oluşturmak, böylece bu iki ayrı öğe aynı sahnede çekilmiş izlenimi verebilmektedir.