Adobe Premiere Pro dünyadaki en popüler non-linear kurgu uygulamalarından biridir ve kısa, basit projelerden tutun da bağımsız projelerden büyük ölçekli filmlere kadar geniş çapta her filmi düzenlemekte kullanılır. Tek başına kullanılabilen bir yazılım olarak Adobe Premiere, gerçekten güçlü ve video düzenleme için yenilikçi araçları ve son derece pahalı efektleri, dinamik ses düzenleme yetenekleri, başlıklar için basit araçları, derin renk düzenleme yeteneklerini geniş bir yelpazede sunmaktadır.

Adobe Premiere Pro sadece tek başına kullanılabilen bir uygulama olmasının yanı sıra, daha çok, Adobe Creative Suite'in bir parçasıdır. Bu yazılım paketinin içinde birçok uygulama yer alır ve bunlar arasında pek çoğunda sorunsuz bir biçimde ve anında birbirleriyle uyum içinde çalışma kapasitesi bulunmaktadır. Yani, Premiere Pro'da video düzenleyip, aynı zamanda Adobe Photoshop'ta başlık ve grafik oluşturarak bu iki program rahatlıkla birlikte kullanılabilir.. Bu iki uygulama arasındaki bütünleşme kusursuzdur. Premier ile videoyu hazırlayıp, ses dosyasını işlemek ve ses üzerinde düzenlemeler / iyileştirmeler yapmak için Adobe Audition mükemmel bir uyum içinde görevleri yerine getirebilir. Tek yapmanız gereken ses dosyasını Premier üzerinden direk Audition'a göndermek. İşlenen dosya otomatik olarak güncellenmiş hali ile timeline'da değişecektir.

Adobe After Effects'te -oldukça güçlü bir hareketli grafik programı- arayüz oluşturmak isteyebilirsiniz. Bu sadece kolay değil, ayrıca gerçek zamanlı olarak gerçekleşmektedir. After Effects'te yaptığımız herhangi bir değişiklik otomatik olarak, kaydetmeye dahi gerek kalmadan Premiere Pro projemize yansımaktadır. Bunlar sadece Adobe Creative Suite uygulamasının entegre olduğu bazı özelliklerden sadece birkaçtanesi. Örneğin premiere üzerindeki video'ya montaj aşamasında bir sahne için buzlama efekti yapılacağı zaman video zaman tünelinden direk after effectse gönderelip, ilgili sahne için gerekli işlemler / efektler uygulandıktan sonra herhangi bir render vb işleme gerek kalmadan tekrar premiere dönmek mümkün olabilmektedir.

Nihayetinde, Premiere Pro'nun özel bir uygulama olmasının sebeplerinden biri Adobe Creative Cloud'un bir parçası olması. The Adobe Creative Cloud abonelik temelli, Creative Suite ile beraber bir ya da daha fazla, erişimi için her ay abonelik ücreti ödenilen uygulamalardır. Ayrıca Adobe Creative Suite'te kullanıcıların sürekli en güncel sürümü kullanabilmesi için düzenli olarak yayınlanan uygulama güncellemeleri sunulmaktadır. Kullanıcılar her zaman en güncel ve stabil sürümü kullanma imkanına sahip olabilmektedir. Örneğin Premiere Pro yazılımına bir güncelleme geldiğinde ama geri kalan Creative Suite'e gelmediğinde, sadece Premiere'e gelen güncellemeyi alırsınız ve tüm Creative Suite'in güncellenmesini beklemek zorunda kalmazsınız. Bu herkesin ihtiyacı olanı alması için iyi ve özel bir yol. Son olarak, dünyanın neresinden giriş yapmış olursanız olun, ayarlarınızı ve dosyalarınızı desteklediğinizden ve senkronize ettiğinizden ve kişisel ayarlarınıza, dosyalarınıza erişiminizin kesintisiz olduğundan sizi emin kılmaktadır.

Bu kişisel kullanım ayarlarını, asıl proje dosyalarını ve medya dosyalarını kapsar. Dropbox ya da benzeri bir servise aşinaysanız, ona benzediğini söyleyebiliriz. Creative Cloud alanınıza ne yerleştirirseniz ona kesintisiz erişiminiz vardır. Bu sayede bulut depolama alanına sakladığınız tüm dosyalara her zaman ve her yerden erişim imkanına sahip olabilirsiniz.