Kompozisyon oluşturma  işlemi birçok öğenin tek bir sahnede bir araya getirilmesidir. After Effects'in içinde 3D resim ya da 3D videoları birleştirme işlemleri yapılabilmektedir.  Projelerde, gerçek hayattan çekilen görüntüler üzerine 3D  programlarda hazırlanan renderları eklemek mümkündür.

After Effects üzerinde 3D aracı barındırıyor, ama 3D nesneler ve videolar oluşturmak istiyorsanız, bunun için özel üretilmiş 3D uygulamalarına (Autodesk, Maya, Softimage, 3Ds Max gibi) ihtiyacınız bulunmaktadır. After Effects tek başına 3D uygulama için yeterli değil ve esasında After Effects'te 3D nesneler yaratamıyoruz. Tekrar özetleyecek olursak, After Effects hareketli grafikler için mükemmel; buna metinler, animasyon öğeleri, ve bunları birbirine bağlı bir dizi halinde bir araya getirmek dahildir. Ve kompozisyon oluşturma, temelde tek bir dizi olaya odaklanır, ama bunu elde etmek için birçok öğeyi bir araya getirerek final görüntüyü oluşturmak gerekir.

After Effects zaten mevut olan resimleriniz için çok iyi bir birleştiricidir. Kendi özel çekiminiz için, hareketli grafiğiniz için ya da sizin çizdiğiniz bir grafik  de olabilir. After Effects ile render aldıktan sonra, bu görüntüyü Premier'de başka bir video dizisinin içine ekleyebiliriz, başka bir proje dahil edebiliriz. Hangi formata ihtiyacımız varsa o formatta çıkış alıp, direk teslim edebiliriz. İnternet için kullanacaksak en iyi sıkıştırma özelliklerini kullanarak, yüksek kalitede ve düşük dosya boyutunda görüntüler hazırlayabiliriz.